Dešimtojoje Lietuviuzaidynės.lt rubrikos „Lietuvių kilmės sporto žvaigždės” dalyje pristatome legendinį „Manchester United” trenerį Mattą Busby, kurio tėvai buvo išeiviai iš Lietuvos.


Mattas Busby

Gyveno: 1909-05-26 – 1994-01-20
Šalis: Didžioji Britanija
Sporto šaka: futbolas
Titulai: UEFA Čempionų lygos laimėtojas, Anglijos čempionas ir taurės laimėtojas, Anglijos futbolo šlovės muziejaus narys


Skaičiuojama, kad laikotarpiu nuo 1870 metų iki Pirmojo pasaulinio karo Lietuvą paliko maždaug ketvirtadalis žmonių. Apie 650 tūkst. lietuvių tuomet emigravo svetur. Dažniausiai gyventi buvo vykstama į JAV, bet nemažai lietuvių traukė ir į Didžiąją Britaniją. XX a. pradžioje vien Škotijoje gyveno apie 7 tūkst. mūsų tautiečių. Dauguma jų buvo valstiečiai, kurie bėgo iš Lietuvos dėl visuotinės rusifikacijos politikos ir sparčiai silpnėjusios ekonomikos. Atvykę į Didžiąją Britaniją lietuviai skubėdavo pasikeisti vardus bei pavardes, baimindamiesi deportacijos.

Alexanderis Busby ir Helena Nellie Busby buvo etniniai lietuviai, kurių naująja gimtine Škotija tapo praėjusio šimtmečio pradžioje. 1909 metų gegužės 26 dieną Šiaurės Lanarkšyre šiems emigrantams gimė sūnus Alexanderis Matthew, arba tiesiog Mattas. Pasakojama, kad gimdymą priėmęs daktaras Helenai Nellie pasakė, jog gimė būsimasis futbolininkas.
Vyresnysis Busby dirbo Škotijos kalnakasybos pramonėje, bet pakviestas į tarnybą Pirmojo pasaulinio karo metais 1917-aisiais žuvo mūšyje prie Araso. Jo sūnaus svajonė tapti futbolininku galėjo ir neišsipildyti, kai netrukus Helena Nellie pateikė prašymą emigruoti į JAV. Tačiau prašymas buvo atidėtas ir Busby šeima liko Škotijoje.
Mattas Busby savo gyvenimo šlovę pasiekė treniruodamas „Manchester United” klubą. Paradoksalu, tačiau žaidėjo karjeros metu jis žaidė didžiausių „Man United” varžovų – „Man City” ir „Liverpool” gretose. Su „Man City” 1934-aisiais jis laimėjo Anglijos FA taurę.
Baigęs karjerą, M. Busby tapo treneriu. Šio darbo paslapčių sėmėsi paskutiniais futbolininko karjeros metais „Liverpool” klube eidamas trenerio George’o Kay padėjėjo pareigas. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje M. Busby dirbo futbolo treneriu britų kariuomenės fizinio rengimo centre. Kaip tik tuo metu „Man United” ieškojo naujo trenerio. M. Busby pakvietė šiame klube dirbęs jo draugas Louisas Rocca. Susitikime su klubo vadovybe škotas išdėstė savo požiūrį ir strategiją bei pasirašė penkerių metų sutartį.
„Man United” palaipsniui iš pilkų vidutiniokų tapo dominuojančia jėga Anglijoje. M. Busby „Raudonuosius velnius” treniravo net 25 sezonus. Tik Alexas Fergusonas šiame klube dirbo ilgiau (1986-2013 m.), už nuopelnus taip pat gavęs Sero titulą.
Itin perspektyvi to meto „Man United” komanda dėl jauno žaidėjų amžiaus vadinta „Busby vaikėzais”. Per 25 sezonus Mančesteryje M. Busby laimėjo 13 trofėjų, iš jų – 5 Anglijos čempionų titulus. Prestižiškiausias prizas buvo 1968-aisiais iškovota Europos taurė (dabartinė Čempionų lyga).
Tačiau ji nebūtų pasiekta M. Busby nelaimėjus didžiausios savo gyvenimo pergalės 1958-ųjų vasario 6-ąją. Tuomet talentingą „Man United” komandą iš Belgrado skraidinęs lėktuvas nusileido Miunchene pasipildyti degalų. Tą naktį oro sąlygos buvo labai prastos ir kilimo metu nevaldomu tapęs orlaivis sudužo. Per tragediją žuvo 23 keleiviai, iš jų 8 futbolininkai. Sunkius sužalojimus patyręs M. Busby sugebėjo išgyventi. Gydymo metu komandoje jį laikinai pavadavo Jimmy Murphy.
Atsitiesęs po skaudžios nelaimės Mančesteris ėmė formuoti komandą iš naujo. M. Busby buvo atkaklus ir jau 1963-iaisiais „Raudonieji” laimėjo FA taurę. O 1968-ųjų gegužę „Man United” triumfavo Europoje, kai finale Londono „Wembley” stadione po pratęsimo 4:1 nugalėjo Lisabonos „Benfica” komandą.
„Visa širdimi didžiuojuosi savo žaidėjais. Jie parodė, kas yra tikrasis „Manchester United”. Mano didžiausia svajonė išsipildė ir tai yra nuostabiausias dalykas gyvenime”, – tą vakarą susijaudinęs kalbėjo M. Busby.
Dar prieš triumfą Europoje darbą lietuvių kilmės treneriui siūlė ir galingasis Madrido „Real” klubas, žadėjęs, kad šios pareigos jam primins rojų.
„Mančesteris yra mano dangus”, – tuomet atkirtęs škotas.
Po pergalės Europos taurės varžybose M. Busby nusprendė baigtį šį karjeros etapą. Apie savo sprendimą jis pranešė 1969-ųjų sausį ir po to 11 metų dirbo klubo direktoriumi. Tiesa, laikinai buvo stojęs prie komandos vairo, kai buvo atleistas Wilfas McGuinnessas, tačiau M. Busby daugiau niekada neketino užsiimti ilgalaike trenerio veikla.
Legendinis treneris mirė 1994-ųjų pradžioje, eidamas 85-uosius metus. Jo vardu gimtajame Belshilyje (Škotija) pavadintas sporto centras, Mančesteryje greta „Old Trafford” stadiono atidengta didinga Sero M. Busby skulptūra. Trenerio biografija ekranizuota filme „United”.
Kita „Manchester United” legenda tapęs Seras A. Fergusonas yra sakęs: „Man buvo garbė sekti M. Busby ir jo karjerą. Stengiausi išlaikyti standartus, kuriuos jis nustatė šiame klube prieš daugelį metų. Tai legenda, tapusi pavyzdžiu visoms ateities kartoms.”