Projekto Lietuviuzaidynes.lt rubrikoje „Lietuvių kilmės sporto žvaigždės” pristatome dar vieną tituluotą sportininką. Tai – praeityje garsus Ukrainos ir Rusijos futbolininkas Andrejus Kančelskis, rungtyniavęs elitinėje Anglijos „Premier” lygoje.


Andrejus Kančelskis

Gimimo data: 1969-01-23
Šalis: Ukraina
Sporto šaka: futbolas
Titulai: Anglijos ir Škotijos čempionas, UEFA Supertaurės laimėtojas


Šis sportininkas yra artimai susijęs su mūsų kraštu. Jo tėvas Antanas Kančelskis buvo lietuvis, persikėlęs gyventi į Ukrainą. 1969 metų sausį Kirovohrade Antano Kančelskio ir jo žmonos ukrainietės šeimoje gimė sūnus Andrejus, vėliau tapęs žinomu futbolininku.

Žaidęs krašto saugo pozicijoje, A. Kančelskis pasižymėjo veržlumu ir sumaniais perdavimais. Jo talentą netruko pastebėti Kijevo „Dinamo“ klubas. Tad būdamas 19 metų, šiame Kijevo klube A. Kančelskis pradėjo profesionalaus sportininko karjerą, vėliau atstovavo Donecko „Šachtar“.

1992 metais A. Kančelskis su tuometine NVS rinktine dalyvavo Europos čempionate. Nors ši jungtinė komanda nelaimėjo nė vienų rungtynių ir į kitą etapą nepateko, lietuvių kilmės futbolininkas sužaidė visus tris mačus. Netrukus A. Kančelskis turėjo apsispręsti – Ukrainai ar Rusijai atstovaus. Žaidėjas pasirinko Rusiją, su ja dalyvavo ir 1996 metų Europos pirmenybėse. Jos rusams vėl baigėsi nesėkmingai, o saugas sužaidė dvejas rungtynes.

Įdomu, kad A. Kančelskis galėjo žaisti ir 1994 metų pasaulio futbolo čempionate. Tačiau kelią į JAV vykusias varžybas jam užkirto nesutarimai su rinktinės treneriu Pavelu Sadyrinu. A. Kančelskis ir dar keli futbolininkai boikotavo kvietimą į rinktinę dėl jiems nepriimtinos P. Sadyrino vykdytos žaidėjų pasirinkimo politikos, todėl praleido ir planetos pirmenybes.

Vilčių prisivilioti šią futbolo žvaigždę į savo gretas turėjo ir Lietuvos futbolo federacijos (LFF) vadovai. Tačiau A. Kančelskis, nors ir gerbė savo giminės šaknis, 1992-aisiais nepanoro atstovauti naujai susibūrusiai ir futbolo pasaulyje tuomet dar nieko neįrodžiusiai rinktinei bei priėmė rusų pasiūlymą.

Geriausi A. Kančelskio karjeros metais prabėgo legendiniame Anglijos klube „Manchester United“, kurį treniravo garsusis specialistas Seras Alexas Fergusonas. 1991 metais A. Fergusono „Raudonieji velniai“ lietuvių kilmės saugą iš „Šachtar“ nusipirko už 650 tūkst. svarų.

Mančesteryje A. Kančelskis per 4 sezonus pasižymėjo 28 įvarčiais, o jau pirmą savo sezoną naujame klube džiaugėsi UEFA Supertaure – dvikovoje dėl jos „Manchester United“ 1:0 įveikė Belgrado „Crvena Zvezda“ klubą. 1993 ir 1994 metais futbolininkas su Mančesterio komanda triumfavo vienoje galingiausių pasaulyje Anglijos „Premier“ lygoje, 1994 metais iškovojo ir FA taurę.

Po karjeros etapo Mančesteryje saugas žaidė Liverpulio „Everton“ (Anglija), Florencijos „Fiorentina“ (Italija), Glazgo „Rangers“ (Škotija). Su pastaruoju klubu jis du kartus tapo Škotijos čempionu ir iškovojo tris šalies taures. Vėliau A. Kančelskis epizodiškai rungtyniavo „Manchester City“, „Southampton“ (Anglija), „Al Hilal“ (Saudo Arabija) ekipose, o karjeros pabaigoje grįžo į Rusiją ir žaidė Maskvos srities „Saturn“ bei Samaros „Krylja Sovetov“.

Su A. Kančelskiu susijusi ir viena kontraversiška istorija. Buvęs „Manchester United“ treneris Seras A. Fergusonas autobiografinėje knygoje rašo, kad sykį jam vienas rusų futbolo agentas pasiūlė 40 tūkst. svarų kyšį mainais už palankias sąlygas parduoti ukrainietį. Tai nutiko 1995-aisiais, o kyšis tada subtiliai pavadintas dovana. Pinigai buvo supakuoti į specialią dėžutę, kurią gavęs treneris atidarė namie. A. Fergusonas neslepia, kad tada jautėsi šokiruotas ir tuoj pat paslaptingajam agentui pinigus gražino, taip užsitraukdamas nemalonę. Netrukus „Manchester United“ klubo prezidentas Martinas Edwardsas sulaukė grasinimų mirtimi. Nors A. Kančelskis apie bandymą papirkti A. Fergusoną nebuvo informuotas, tačiau būtent po šio incidento jis buvo parduotas „Everton“ klubui. Sandorio vertė – 5 mln. svarų.

2007 metais baigęs sportininko karjerą A. Kančelskis dirbo sporto direktoriumi rusų žemesnės lygos Novotroicko „Nosta“ klube, kai jame tuo pat metu žaidė lietuvis Mantas Savėnas. Po to A. Kančelskis treniravo Maskvos „Torpedo-ZIL“, „Ufa“ ir latvių „Jūrmala“ klubus, tačiau nė su vienu iš jų ypatingų laimėjimų nepasiekė.