Lietuviuzaidynės.lt rubrikoje „Lietuvių kilmės sporto žvaigždės“ šį kartą pristatome krepšininką, trenerį Edą Palubinską. Įspūdingu taiklumu garsėjęs atletas metimo paslapčių mokė daug krepšinio žvaigždžių ir yra laimėjęs NBA aukso žiedą.


Edas Palubinskas

Gimimo data: 1950-09-17
Šalis: Australija/JAV
Sporto šaka: krepšinis
Titulai: Australijos krepšinio šlovės muziejaus narys, NBA aukso žiedo laimėtojas


Edwardas Sebastianas, arba tiesiog Edas Palubinskas pasaulį išvydo 1950-ųjų rugsėjį Australijos sostinėje Kanberoje. Jis gimė tėvo lietuvio ir mamos rusės šeimoje. Dabar E. Palubinskas gyvena JAV Luizianos valstijoje ir pusiau juokais save vadina  „viso pasaulio piliečiu“.

2013 metais žinomas treneris pirmą kartą apsilankė savo tėvo gimtinėje Lietuvoje. Tąkart susitikęs su žurnalistais jis papasakojo, kad krepšininku tapo visai atsitiktinai, po netikėtai patirtos traumos kitos sporto šakos varžybose.

„Tikriausiai taip ir nebūčiau tapęs krepšininku, jei ne čiurnos trauma, kurią patyriau būdamas 14 metų žaidžiant australiškąjį futbolą. Mama nenorėjo, kad toliau užsiimčiau šia sporto šaka, nes manė, kad tai pavojinga. Tuomet tėtis sako: Lietuva 1937 metais tapo Europos krepšinio čempione, tad kodėl tau nepabandžius šio sporto? Sutikau, nors iki tol gyvenime nebuvau laikęs krepšinio kamuolio“, – lemtingą gyvenimo posūkį prisiminė E. Palubinskas.

Jis buvo sutvertas krepšiniui. Studijuodamas Aidaho (JAV) koledže, 1970 metais užsirekomendavo kaip geriausias baudų metikas – pataikymo procentas siekė 92,4 proc. Tuomet E. Palubinskas užfiksavo kitą rekordą – pataikė visus baudų metimus 43 rungtynėse iš eilės.

Lietuvio sūnus su Australijos krepšinio rinktine dalyvavo 1972-ųjų Miuncheno olimpiadoje, kur užėmė 9 vietą. Šiose žaidynėse jis buvo antras pagal rezultatyvumą krepšininkas (vid. 18,6 tšk.). Dar geriau E. Palubinskui sekėsi 1976-ųjų Monrealio olimpiadoje. Australų lyderis tapo daugiausiai taškų per žaidynes surinkusiu krepšininku (269) ir pasiekė vienų rungtynių rezultatyvmo rekordą – įmetė 48 taškus į Meksikos rinktinės krepšį. Pabrėžtina, kad tuomet krepšinyje dar nebuvo tritaškio linijos taisyklės.

Aštuntame dešimtmetyje E. Palubinskas nusprendė pabandyti laimę NBA naujokų biržoje. 1975 metais trečiame rate jį pakvietė Atlantos „Hawks“ klubas, bet netrukus perleido Naujojo Orleano „Jazz“, o pastarasis paskolino žemesnės ABA lygos ekipai Jutos „Stars“. Tad stipriausioje planetos lygoje E. Palubinskas taip ir nedebiutavo.

Vis tik karjeros pabaigoje lietuvių kilmės atletas buvo įtrauktas į Australijos krepšinio šlovės muziejų ir pateko į Gineso rekordų knygą, kai per 120 sekundžių pataikė 8 baudų metimus užrištomis akimis. Tai nutiko NBA Visų žvaigždžių renginio metu Finikse.

Puikiu taiklumu pasižymėjęs E. Palubinskas tapęs treneriu mokė metimo paslapčių daug garsių krepšininkų. Tarp jų – ir NBA čempionų Los Andželo „Lakers“ vidurio puolėją Shaquille’ą O’Nealą, su kuriuo dirbo 2000-2001 metų sezoną.

Šio bendradarbiavimo rezultatas buvo akivaizdus – sezono metu Sh. O’Nealo baudų pataikymo procentas šoktelėjo nuo 38 proc. iki 69 proc.

„Tuo metu „Lakers“ klube, turėjusiame 650 mln. dolerių biudžetą, dirbo Philas Jacksonas, Magicas Johnsonas, Jerry Westas. Tokios asmenybės pakvietė mane, nes nieko negalėjo padaryti su Sh. O’Nealo taiklumu“, – sakė E. Palubinskas.

Kadangi „Lakers“ tą sezoną laimėjo NBA čempionatą, baudų metimo treneriui taip pat atiteko čempiono žiedas. Vis tik E. Palubinskas kritikavo Sh. O’Nealą teigdamas, kad jam stigdavo motyvacijos ir noro tobulėti, o šias vertybes slopino solidi alga.

Vėliau treneris dirbo su kitais NBA žaidėjais – Brandonu Bassu, Dwightu Howardu, Bicmacku Biyombo, taip pat lavino Australijos moterų rinktinės taiklumą.

Geriausiu 1970-ųjų Australijos krepšininku tapusiam E. Palubinskui teko atlaikyti ir likimo siųstus smūgius. 1981 metais jis pateko į automobilio avariją ir patyrė daugybinius kaulų lūžius, turėjo ilgai gydytis ir kuriam laikui sėdo į neįgaliojo vežimėlį. Tikina, kad būtent tuomet analizavęs, kaip siekti tobulo taiklumo ir po to jo baudų pataikymo procentas pakilo iki 99.

Luizianos valstijoje E. Palubinskas yra įkūręs savo vardo krepšinio akademiją, joje pagrindinį dėmesį skiria žaidėjų taiklumui. Krepšinio specialistas ne kartą kritikavo kitus trenerius, kad šie skiria nepakankamai dėmesio jaunųjų krepšininkų taiklumui ir metimo technikai.

E. Palubinskas taip pat kategoriškai atmeta samprotavimus, kad krepšininkų taiklumui didelę įtaką turi rungtynių įtampa ir žiūrovų keliamas spaudimas.

„Viskas priklauso nuo žaidėjo psichologinio nusiteikimo. Spaudimą susikuria pats žmogus, o ne aplinka. Kamuoliui tikrai nerūpi, kas dedasi aplinkui ar kokioje emocinėje būsenoje tu esi. Svarbiausia yra atlikimo technika. Jei viską atliksi teisingai ir pasiųsi reikiamą fizinį signalą – kamuolys skries ten, kur ir reikia“, – yra sakęs jis.

Edo Palubinsko pamoka: