Šįmet birželio 30 – liepos 2 dienomis Kaune vyksiančios 10-osios Pasaulio lietuvių sporto žaidynės – išskirtinės. Jubiliejinis renginys pritraukė rekordiškai daug dalyvių. Užsiregistravo net 3989 sportininkai iš 29 šalių.

Kristina Baubinaitė

Čia pat verta trumpai prisiminti šio įspūdingo renginio istoriją. Pasaulio lietuvių sporto žaidynių pirmtakė – Pirmoji Lietuvos tautinė olimpiada – įvyko dar 1938 m. Kaune. Tarpukario laikotarpiu šalių, į kurias migruodavo lietuviai, geografija buvo kiek kitokia, todėl gausiausia tuomet buvo Latvijos delegacija (65 sportininkai ir 57 turistai). Antroji pagal gausumą buvo JAV, toliau sekė tuo metu Lenkijos okupuoto Vilniaus krašto, JK, Brazilijos ir kitų šalių delegacijos. Iškilmingame renginio atidaryme dalyvavo per 10 tūkst. žmonių. Prezidentas A. Smetona sportininkams įteikė olimpinę vėliavą, o į padangę buvo paleista tūkstantis balandžių.

Įdomu tai, kad tarp daugelio kitų sporto šakų, kuriose varžėsi atletai, Pirmojoje tautinėje olimpiadoje sporto šakos statusą turėjo ir lietuviški tautiniai šokiai.

Lietuvių noro sportuoti nepalaužė tragiški istorijos įvykiai – valstybės nepriklausomybės netektis. Pasaulio lietuvių sporto žaidynės buvo rengiamos svetur ir tapo viena iš tautinės rezistencijos formų. 1978 m. jos surengtos Toronte (Kanadoje), 1983 m. – Čikagoje (JAV), 1988 m. – Adelaidėje (Australijoje). Galiausiai, Lietuvai atsikovojus laisvę, Žaidynės vėl rengiamos Lietuvoje. Iki šių metų jubiliejinio renginio Lietuvoje surengtos šešerios tokios Žaidynės.

Oficialiai – 4 tūks., tikrovėje – gal net 10 tūkst.

Po Nepriklausomybės atkūrimo itin išaugus lietuvių emigracijai, vis daugiau tautiečių atranda prasmę ir galimybių dalyvauti Pasaulio lietuvių sporto šventėje. Šįmet jose pirmą kartą dalyvaus ir gausus būrys lietuvių iš Peterboro miesto Jungtinėje Karalystėje.

Oficialiai Peterbore gyvena apie 4 tūkst. lietuvių. O iš tiesų – kur kas daugiau – galbūt net apie 10 tūkstančių. Didelė šios bendruomenės dalis – jaunimas, neabejingas sportui. Peterboro lietuvių bendruomenė Jubiliejinėse Pasaulio lietuvių žaidynėse startuos įspūdingai – dalyvauti užsiregistravo net 40 sportininkų. Žaidynėse dalyvaus moterų krepšinio komanda „Vytės“, šachmatininkė Rūta Navickaitė, taip pat trys moterys dalyvaus lengvosios atletikos rungtyje – 800 m komandiniame bėgime. Be to, prie Peterboro miesto delegacijos prisijungė Visbečo miestelio lietuvių vyrų krepšinio komanda „Wizzards“.

Idėja suburti lietuvius dalyvauti Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse kilo Peterboro lietuvių bendruomenėje. Viena iš šios idėjos entuziasčių – Asta Kavaliauskaitė – JK gyvena 13 metų. Jau trečius metus ji darbuojasi Peterboro miesto savivaldybėje kaip bendruomenių „ryšininkė“.

„Peterboro mieste gausu įvairių kultūrų ir bendruomenių, galima išgirsti kalbant net 50 kalbų, mano darbas svarbus užtikrinant nenutrūkstamus ryšius tarp bendruomenių grupių ir sprendžiant joms iškilusias problemas“ – pasakojo Asta. Laisvalaikiu ji aktyviai sportuoja – bėgioja ir žaidžia krepšinį.

Asta koordinuoja Peterboro lietuvių, dalyvausiančių žaidynėse, delegaciją. Paklausta, ko tikisi iš dalyvavimo šiame renginyje, mergina džiaugiasi, kad pavyko suburti tokį gausų dalyvių iš Peterboro būrį ir pirmą kartą JK delegacijai atstovaus ne tik vyrų, bet ir moterų krepšinio komanda.

„Iš dalyvavimo žaidynėse pirmiausiai tikiuosi daug gerų emocijų lydinčių visus dalyvius ir sirgalius žaidynių metu. Taip pat pasinaudosiu puikia proga aplankyti gimtąjį miestą Kauną ir pamatyti pozityvius miesto pokyčius, susipažinti ir užmegzti ryšius su užsienio lietuviais, išsibarsčiusiais po visą pasaulį“ – kalbėjo Asta.

Sportu mergina domisi nuo vaikystės ir tiki, kad aktyvus gyvenimo būdas pagerina gyvenimo kokybę ir nuteikia pozityviai veiklai. Vaikystėje ji šoko tautinius šokius, žaidė tinklinį, aktyviai dalyvavo estafetėse. Į sportinę veiklą JK įsitraukė prieš porą metų, prisijungdama prie vyrų krepšinio klubo „Vytis“ veiklos, kaip atstovė ryšiams su visuomene. Kartu su klubo vadovu Asta sukūrė galimybę krepšinį populiarinti ne vien tik tarp vyrų, bet ir tarp moterų. Taip 2015 m. susibūrė pirmoji Peterbore lietuvių moterų krepšinio komanda „Vytės“, kurioje aktyviai sportuoja ir Asta.

„Vytės“ Pasaulio lietuvių sporto žaidynėms ruošiasi labai aktyviai, treniruočių metu jaučiasi pakili komandinė dvasia ir entuziazmas. Nors į varžybas važiuojame pirmiausia dalyvauti, bet, kaip ir kiekvieno lietuvio kraujyje, dega troškimas nugalėti. Tad kiekvienose rungtynėse esame pasiruošusios kovoti iki galo“ – kalbėjo Asta.

R. Navickaitė žaidynėse dalyvaus antrą kartą.

Įkūrė šachmatų ir šaškių klubą

Kita aktyvi Peterboro lietuvių bendruomenės narė, dalyvausianti Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse – šachmatininkė R. Navickaitė. Daugiau kaip trejus metus Peterbore gyvenančiai, finansų vadove tarptautinėje kompanijoje dirbančiai Rūtai šios Pasaulio lietuvių sporto žaidynės – jau antrosios. Pirmą kartą mergina Žaidynėse dalyvavo kaip Šveicarijos lietuvių bendruomenės atstovė, nes tuo metu dirbo ir gyveno minėtoje šalyje.

„Šachmatais pradėjau žaisti Utenos, iš kur esu kilusi, klube, būdama vos šešerių metų. Per 9-erius šachmatų „karjeros“ metus dalyvavau daugybėje miesto, rajono ir šalies asmeninių, tarpmokyklinių, komandinių varžybų“, – pasakojo Rūta.

Vėliau šachmatus teko atidėti į šalį dėl studijų. Tačiau aistra šiai sporto šakai neišblėso. Rūtai buvo 24-eri, kuomet išvyko iš Lietuvos ir nuo to metu darbavosi bei gyveno keliose šalyse. Nepaisant to, senučiukė šachmatų lenta, pirkta dar tarybiniais laikais, visuomet keliavo kartu.

Paklausta, ko tikisi iš dalyvavimo šiųmetėse varžybose, Rūta sakė, kad, visų pirma, vyksta į šį turnyrą pažaisti savo mėgiamo žaidimo, bet taip pat jai labai svarbu leisti laiką su lietuviais turiningame renginyje.

„Prieš ketverius metus Klaipėdoje vykusiose žaidynėse užsienio lietuviai labai susidraugavo – kartu rungėmės, šokome vakarėliuose ir dainavome lietuviškas dainas. Mes – užsienio lietuviai – pasiilgstame Lietuvos ir vienybės jausmo. Šios varžybos būtent tai ir suteikia“ – kalbėjo Rūta.

Prieš keletą mėnesių jos iniciatyva Peterbore įkurtas Šachmatų ir šaškių klubas. Pasak Rūtos, idėja kilo dėl to, kad šaškės ir šachmatai iki šiol labai populiarūs lietuvių šeimose, o žaisti kartu – lietuvių būryje – kur kas smagiau. Be to, tai dar vienas būdas burti Peterboro lietuvius draugėn.

„Labai džiaugiuosi, kad vėl galiu žaisti su bendraminčiais ant savo tarybinės lentos“ – šypsojosi Rūta.

Linkime Peterboro lietuviams gero starto ir pergalių Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse, bet svarbiausia – puikių emocijų, naujų draugų ir nepakartojamo vienybės jausmo, sportuojant būryje su tūkstančiais kitų lietuvių iš viso pasaulio.